top of page

@allaboutprana

Pazartesi, 19.30-21..00 Dinamik Akış, Ganesh Yoga
 
Carşamba, 14.30-15.45 Ashtanga, Advayta Next Level 

Cumartesi, 17.00-18-15 Dinamik Akış, Ganesh Yoga 

Pazar, 15.00-16.15 Ashtanga, Advayta Next Level

ANKARA 

masaj 2.jpg

"Under the sky, there is, but one family"  Bruce Lee

Merhaba dünyalı! hadi tanışalım!

Ben Esin. 2014'te Birleşmiş Milletlerdeki işimden ayrılıp, Londra’ya doktora çalışmaya gitmemle hızlanan hayatı keşif maceram, İngiltere-Hindistan-Türkiye yoğunluklu olarak seyahet ederek öğrendiğim, öğrenerek seyahat ettiğim bir yolculuk sundu bana. 

 

Karmik bir macera olduğunu hisettiğim bu süreç, aslında benim kendimi sağaltma çabama dair, daha Türkiyedeyken, uzun seneler süren kronik rahatsızlığımın karaciğer nakliyle sonuçlanması sonrası yoganın mucizevi etkilerini bedenimde gözlemlememle başladı.

 

Farkındalıkla yapılan beden hareketlerinin bu mucizevi halini yogayla keşfetmek, kelimenin tam manasıyla, ufuk açıcı bambaşka bir dünyayla tanıştırdı beni. 

 

Bu keşfin heyecanıyla Londra’da pek çok farklı tarzda yoga, dans ve beden terapisi deneyimledim. Bu süreçde Ashtanga yogayla tanışmam ve bu sisteme kapılmam, çalıştığım kültür teorilerinin Hint kültürüne dayanması ve daha pek çok sebep beni Hindistan’a çağırdı. Ve ilk görüşte aşk! 

 

Hindistan’a yaptığım seyahetler yoganın pek çok dalında derinleşmem için fırsatlar sundu. Aştanga yoganın dünyaya yayılmasını sağlayan Pattabhi Jois Astanga Yoga Enstitüsünde (KPJAYI) Saraswathi ve Sharath Jois ile Ashtanga yoga pratiğimi ilerlettim. Ayrıca, Mysore’da Ashtanga yoga üzerine yoğunlaştırılmış yoga eğitimi aldım. Aynı zamanda pranayama (yoganın nefes kontrolü ile olan dalı), kriya, meditasyon (TM) ve yoga felsefesiyle tanıştım. 

 

2016 Şubat ayında ise, şifacı etkilerini kendimde gözlemlediğim Ayurveda (Sanskrit çevirisi hayat bilgisi), yoga ve masajın beraber kullanıldığı bir terapi olan Ayurvedik Yoga Masaj Terapisi eğitimi aldım. Ve bu zamandan beri hocam Ananta Sylvain Girard’a asistanlık yaparak ve pratiğime devam ederek kendimi geliştiriyorum. Ayrıca almış olduğum beden analizi ve omurga biyomekaniği  eğitimi ve yoga bilgimle harmanlayarak bu yönde terapi seansları veriyorum. 

 

Halen Londra Üniversitesi Queen Mary Koleji hukuk bölümündeki doktora çalışmama devam ediyorum, tezimi tamamlamaya çalışıyorum. Akademik alanda ayrıca 2017 yazında Polonya’da Krakow Üniversitesinde düzenlenen uluslararası yoga çalışmaları yaz okuluna katıldım. Yoga yazılı kaynaklarının tarihçesi, modern yoga asana pratiğinin global düzeyde evrimi, Advayta ve non-dualist Shayva düşüncelerinin karşılaştırılması, ikonografi, psikanaliz dallarında eğitim aldım, Sanskrit diline giriş dersiyle de mantra ve yoga sutralarının okumaları hakkında bilgi edindim. 

 

Aynı zamanda, farklı kaynaklardan beslenmeyi seviyorum. Bu anlamda, dansın çok değerli bir özgürlük alanı tanıdığına inanıyorum. Katıldığım çeşitli dans atölyelerinde, dansın hem meditatif hem de vahşi ruhu ortaya çıkaran halini deneyimlemeye gayret ediyorum ve bunun yaratıcılığımı besleyen bir kaynak olarak  görüyorum. 

Tüm bu eğitimlerden ve deneyimlerden harmanladığım haliyle, beden ve zihnin bir bütün olduğu inancıyla hayata yaklaşıyorum. Matın üzerinde ve dışında günlük yoga pratiğimi hayatımın ayrılmaz bir parçası olarak görüyorum. Sürekli olarak yoğun zihin aktivitesi gerektiren bir hayatta kendime ve etrafımdakilere bedenlerine vakit ayırlamaları gerektiğini, bunun lüks değil zaruriyet olduğunu hatırlatmayı kendime görev biliyorum. 

IMG_3389.JPG

HAFTALIK

Şükran duyduğum deneyimlerden bazıları 

Yogayı ilk defa 2003 senesinde Zeynep Aksoy’un Cihangir Yoga’daki derslerinde deneyimledim.


2012-2014 senelerinde Barış İşcan’ın Anusara yoga derslerini takip ettim.


Mart 2015’de Londra’da Adam Keen’in Mysore stili Ashtanga derslerini takip etmeye başladım ve bu tarihten beri düzenli Ashtanga pratiği yapıyorum. 2016 yazında Adam Keen’e Mysore derslerinde asistanlık yaptım. 

2016-2017 senelerinde Hindistan, Mysore şehrinde Saraswathi ve Sharath Jois ile Ashtanga yoga çalıştım. Akabinde, Chidananda Mv ile 200 saat Ashtanga yoga eğitimini tamamladım. Yine 2017’de Londra’da Ryan Spielman ile yoga pozlarında ellerle düzeltme eğitimine katıldım. 


Aynı zamanda 2016 ve 2017 senelerinde Ananta Sylvain Girard ile Ayurvedik Yoga Masaj terapi eğitimleri aldım ve asistanlık yaptım. 


2018 senesinde de fizyoterapist Semra Karakuş ile beden analizi ve omurga biyomekaniği eğitimini tamamladım. 

Yoga çalışmalarımın yanı sıra, ufkumu açan bazı dans atölyeleri de şöyle, Ziya Azazi ile Derviş in Progress, İstanbul- Cuchira ıle Yogance (yoga-dans), Londra. Ve Alhazar ile Dancer's Ways online platformda kendimce dansı keşfetmeye devam ediyorum. 

Yolun kesişirse, her biri başka bir esin kaynağı olan bu insanlarla bu deneyimleri yaşamanı canı gönülden dilerim. 

Paylaşımlarım

YOGA * MASAJ * TERAPI SEANSLARI

YOGA

Bire bir ve grup dersleri
Aştanga yoga
Vinyasa yoga 
Hatha yoga
Meditasyon ve Mindfulness 
Pranayama (nefes kontrolü)

10 Aralik Pazar 11.30-14.jpg

MASAJ

Ayurvedik Yoga Masajı, Ayuverdanın geleneksel derin bağ doku masaj teknikleri ve yoga pozlarından (asana) esinlenerek uygulanan esneme hareketlerinin beraber uygulandığı bir masaj tekniğidir. 

Reflexology

TERAPI

Bire bir çalıştığım bütünsel terapi seansı, kendi donanımlarımdan harmanladığım kişilerin gündelik aktivitelerini dikkate alarak uyguladığım, beden analizi, masaj seansı ve kişiye özel beden hareketleri önerileri içeren bir çalışma.

Pressure point massage 2
Get in Touch

ARYM eğitimi, Mysore, Hindistan, 2016

Ayurvedik Yoga Masajı Hakkında


Iyengar yoga ekolünün kurucusu BKS Iyengar ile çalışan Kusum Modak tarafından Hindistan Pune’de geliştirilmiştir. 


Ayurveda, bütünsel yaklaşımlı geleneksel Hint tıbbı olarak bilinir. Sanskrit çevirisi hayat bilgisidir. 


Bu masaj terapisi, kalamus (Calamus) denilen ayurvedik bir bitkinin tozunun organik yağlarla beraber kullanılmasıyla uygulanır. Kalamus tozu bedendeki enerjiyi (prana) uyandırır ve kan akışını hızlandırır. 


Ayurvedik yoga masaj terapi seansları kişiye özel dizayn edilir. Yerde yapılan bu terapide, el ve ayak kullanılarak kişinin aşamalı olarak esneme hareketlerine hazırlandığı tum bedene uygulanan bir terapidir. 

Daha fazla bilgi ve kısa video için, sertifikasını aldığım okulun linki

https://www.anantamassage.com 

https://www.youtube.com/watch?v=h_sbufPWJJQ 

mandala.jpg

CONTACT /  İLETIŞIM

  • facebook

Your details were sent successfully!

#mysorestyle first 🌴 that i broke - was easy but shredding is...jpg

Subscribe

bottom of page